E-Haciz Uygulaması Nedir?

Son günlerde insanların sıkça karşılaştığı durumlardan biri de e-haciz. E-haciz, motorlu taşıtlar vergisinden tutun da KYK borcuna kadar birçok işlemde maaşınıza uygulanabiliyor. Peki e-haciz nereye geliyor e-hacize itiraz etme yolları neler?

E-haciz uygulaması son dönemde karşılaşılan durumlardan biri. Vergi dairesine bildirildikten sonra e-haciz işlemi uygulanabilir. Banka hacizleri sistem üzerinden direkt olarak uygulanamaz. Bankalara giden e-tebligat yazısıyla birlikte e-haciz uygulanabilir. Kişinin haberi olmadan e-haciz uygulanması gibi bir durum söz konusu değildir.  Borçluya e-haciz uygulanmadan evvel mutlaka icra dairesi veya vergi dairesinden ödeme emri veya icra emri gönderilmesi gerekmektedir.

E-HACİZ NEREYE GELİYOR?

En merak edilen konulardan biri de e-hacizin nereye geldiği. E-haciz sadece banka hesaplarına gelmiyor. E-haciz bütün mallara gelebilir. Hacizle arasındaki fark ise, icra dairesinin olmaması. Vergi dairesi personeli e-haciz uygulayabilir.

E-HACİZE İTİRAZ YAPILIR MI?

E-hacize itiraz yapmanız mümkün. Tebligatın size ulaşmasından sonra 7 gün boyunca itiraz hakkınız mümkün. Eğer kamu alacaklısıysa ,bu süre 15 gün. Eğer buna itiraz etmez ve dava açmazsanız haciz işlemleri uygulanır. Borçluya haciz uygulanmadan önce borcu ödemesi ya da itiraz etme hakkı tanınır. Eğer haciz geldiyse borçlu olduğunu bankayla anlaşma durumunuz da mevcut. Ödeyebileceğiniz taksit imkanıyla bankanızla anlaştığınız sürece e-hacizi kaldırabilirsiniz.

E-HACİZ NEREYE GELİYOR?

E-haciz sadece banka hesaplarına gelmiyor. 6183 sayılı yasa ile e-haciz, borçlunun gayrimenkulleri, üstüne kayıtlı araçları, PTT posta çeki hesapları ve banka hesapları e-haciz uygulanarak haczedilebilebilir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800