Fit Olmanın Binbir Yolu

Fit bir görünüme sahip olmayı kim istemez ki! Görünümünüz kadar cebinizin de fit olmasını önemsiyorsanız işte size 5 adımlık kolay uygulanabilir bir reçete;

1 5 Durumunuzu Bilin
Durumunuzu Bilin

Malvarlığınız, bankadaki paranız, yatırımlarınız, kredi kartı, kredi ya da eş, dost borcunuz… Neyiniz var neyiniz yok dürüstçe ortaya koyun ve durumunuzla yüzleşin.
Borçlu çıkarsanız moralinizi bozmayın, ödenemeyecek borç yoktur, yeter ki kontrol sizde olsun.

2 5 Hedeflerinizi Belirleyin

Kısa, orta, uzun vadeli hedefler belirleyin ve bu yolda gerekli adımları atın. Örneğin kısa vadeli hedef olarak yaz tatili belirlediyseniz, bankada yaz tatili hedefiniz için birikim hesabınız açın. Uzun vadeli hedefiniz ev almaksa ev için peşinat biriktirmeye başlayın. Acil durum fonunuz yoksa, dünyanın bir bir halini göz önüne alarak kendinize acil durum oluşturma hedefi koyun.

3 5 Kredi Raporunuzu Alın

Kredi kartı almak isterseniz ya da kredi ihtiyacınız olduğunda kredi notunuz büyük önem taşıyacak. O nedenle dönemsel olarak kredi raporunuzu alın, kredi puanınızı öğrenin ve ödeme geçmişinizi inceleyin. Bilginiz dışında sizin adınıza bir finansal işlem varsa, kredi raporunuzda bunu da görebilirsiniz.

4 5 Paranızı Çalıştırın
Paranızı Çalıştırın

Alın teri ile kazandığınız paranızın yan gelip yatmasına izin vermeyin, bırakın o da çalışsın, tıpkı sizin gibi kazansın. Önce yatırım karakterinizi analiz edin, risk iştahınızı öğrendikten sonra buna uygun, bildiğiniz, tanıdığınız yatırım araçlarından oluşan bir sepet yapın. BES hesabınız varsa dönemsel olarak fonlarınızı ve getirilerini kontrol edin, gerekiyorsa değişiklik yapın.

5 5 Geleceğinizi Şekillendirin

Zaman durmuyor, ilerliyor, emekliliğinizi düşünmek için yumurtanın kapıya dayanmasını beklemeden harekete geçin, küpü bugünden henüz akarken doldurun. Emekliliğiniz için nasıl bir hayat istiyorsanız düşünün ve buna uygun gerekli parayı belirleyin, şimdiden biriktirmeye başlayın. Yapılan araştırmalara göre emeklilik döneminizde bugünkü gelirinizin ¾’üne ihtiyacınız olacak, planınızı buna göre yapın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800