Askerlik Borçlanması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

20 yaşını dolduran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkeği ilgilendiren askerlik, ülkemizdeki en önemli vatandaşlık görevi. Bu konuyla birlikte gelen, askerlik borçlanması gibi bazı noktalar ise akıl karıştırıcı olabiliyor.

Peki askerlik borçlanması gerçekten gerekli mi? Askerlik borçlanması için başvuru şartları neler? İşte askerlik borçlanması hakkında bilmeniz gerekenler…

Erkeklerin askerlikte geçirdiği sürenin tamamını veya bir kısmının emeklilikte geçerli olmasını sağlayan uygulamaya askerlik borçlanması denir. Er, erbaş ya da yedek subaylar askerlik borçlanması yapabilir. Emeklilik süresini erkene çeken bu uygulamadan askerlik görevini yerine getirmeyen vatandaşlar yararlanamıyor.

Askerlik borçlanmasından yararlanmak isteyen vatandaşlar, SGK kurumuna askerlik görevlerini yerine getirdiklerini gösterir ve bir dilekçe ile başvuru yaparak bu sürenin sigorta primlerini ödeyerek borçlanma yaparlar. Memurlar, SSK’lılar ve Bağkur’luların yararlanabildiği bu uygulamada kişi borçlanma yapacağı sürelere dair sigorta prim tutarını kendi belirler ve bu meblağı kendi cebinden karşılar.

2019 yılında askerlik borçlanması yapacak kişilerin, her bir gün için ödemesi gereken en düşük tutar 27.28 TL olarak belirlenmiştir. 18 ay askerlik yapan kişiler, bu sürenin hepsini askerlik borçlanması kapsamına sokmak isterse 14 bin 736 TL ödemelidir.  Diğer askerlik süreleri olan 12 ay ( 360 gün) için belirlenen tutar 9 bin 824 TL, 6 ay (180 gün) için ise 4 bin 921 TL’dir.

Yukarıda sayılan tüm tutarlar, askerlik borçlanmasının minimum düzeyden yapılması halinde geçerlidir. Eğer kişi isterse daha yüksek sigorta primleri üzerinden borçlanma yapabilir.

Peki bu uygulamanın avantajı nedir?

Emekliliğe ayrılmak isteyen vatandaşların prim ödeme sayısının artmasını sağlayan bu uygulama ile emekliliğine 5 ay kalan bir vatandaş, bu süreyi borçlanarak emekliliğini belirtilen süreden 5 ay önceye çekebilir.

Yalnız, sigortalı olduktan sonra askere giden kişiler askerlik borçlanması ile emeklilik tarihini öne çekemez fakat primlerini artırmış olur.

Yorumlar
Kalan Karakter 800