Çeyiz Hesabı Nedir?

“Çeyiz hesabı nedir” sorusunu merak eden binlerce genç, devletin verdiği çeyiz hesabının nasıl alınabileceğini, çeyiz hesabının nasıl ödendiğini internette arıyor. Çeyiz hesabında devlet katkısı ve çeyiz hesabının kaç lira olduğuna ilişkin güncel bilgiler...

1 6

Evlilik hayali kuran gençleri desteklemek amacıyla üç yıl önce başlatılan çeyiz hesabında üç yılını dolduranlar, mayıs ayından itibaren devlet katkısı ile birlikte evlilik birikimlerini almaya başladı. Binlerce gencin başvurusu sonrası yeni düzenleme yapıldı ve çeyiz hesabında devlet katkısı yüzde 25’e çıkarıldı.

2 6 ÇEYİZ HESABI NEDİR? KİMLERE VERİLİR?

Devlet, evlenecek gençlere destek olmak amacıyla 2016 yılında çeyiz hesabı uygulamasını başlattı Devlet katkısı olarak da geçen uygulama Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülüyor.

3 6 ÇEYİZ HESABINI KİMLER, NEREDE AÇTIRABİLİR?

Türk vatandaşı ve 18 yaşından büyük olan herkes çeyiz hesabı açtırabilir. Çeyiz hesabı için, 3 yıl boyunca çeyiz hesabına düzenli ödeme yapması gerekiyor. 18 yaşından küçükler adına ise velisi hesap açtırabiliyor. Öte yandan Çeyiz hesabı açtırabilmek için daha önce evlenmemiş olmak da gerekiyor. Çeyiz hesabı da mevduat ve katılım bankalarında açtırılabilir.

4 6 ÇEYİZ HESABINA EN AZ VE EN ÇOK KAÇ PARA YATIRILACAK?

Çeyiz hesabına her ay en az 155, En çok  bin 552 lira yatırabilirsiniz. Aylık ödeme yapabileceğiniz gibi üçer aylık olarak da hesaba para yatırabilirsiniz. Üçer aylık ödeme yapacaksanız üç ay da bir en düşük 465 lira, en yüksek de 4 bin 676 lira yatırabilirsiniz.

5 6 DEVLET KATKISI NEDİR? KİMLER DEVLET KATKISINDAN YARARLANABİLİR?
DEVLET KATKISI NEDİR? KİMLER DEVLET KATKISINDAN YARARLANABİLİR?

Devlet, çeyiz hesabı açtıranlara, bireysel emeklilik sistemindeki gibi katkı yapıyor. Katkı tutarı, çeyiz hesabındaki birikime göre değişmekle birlikte en fazla yüzde 25 oranında oluyor. En yüksek devlet katkısı tutarı 9 bin lirayı geçemiyor. Çeyiz hesabındaki birikim sürelerine göre devlet katkısı oranları şöyle: 3-4 yıl arası hesaptaki birikim tutarının yüzde 20’si kadar devlet katkı yapıyor; devlet katkısı tutarı 6.500 lirayı geçemiyor. 4-5 yıl arası hesaptaki birikim tutarının yüzde 22’si kadar devlet katkı yapıyor; devlet katkısı tutarı 7.500 lirayı geçemiyor. 5 yıl ve üzeri hesaptaki birikim tutarının yüzde 25’i kadar devlet katkı yapıyor; devlet katkısı tutarı 9.000 lirayı geçemiyor. Evlilik tarihinden önce en az 3 yıl boyunca çeyiz hesabına katkı yapılması ve bu katkıların da düzenli yapılması gerekiyor. Hesap sahibinin 27 yaşını tamamlamadan evlilik yapması gerekiyor. Hesaptaki birikim ve devlet katkısının alınabilmesi için evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde gerekli evraklarla çeyiz hesabının bulunduğu bankaya başvurulması gerekiyor. Evlilik tarihinden önce en az 3 yıl boyunca çeyiz hesabına katkı yapılması ve bu katkıların da düzenli yapılması gerekiyor. Hesap sahibinin 27 yaşını tamamlamadan evlilik yapması gerekiyor. Hesaptaki birikim ve devlet katkısının alınabilmesi için evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde gerekli evraklarla çeyiz hesabının bulunduğu bankaya başvurulması gerekiyor.

6 6 ÇEYİZ HESABI BİRDEN FAZLA AÇILABİLİR Mİ?

Birden fazla çeyiz hesabı açılamayacağı gibi ortak olarak da hesap açılamaz. Ancak tarafların ikisi ayrı ayrı çeyiz hesabı açtırabilir ve evlenmeleri halinde her iki taraf da devlet katkısından yararlanabilir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800