Milli Piyango'da Büyük İkramiye Çıkarsa Ne Yapmalısınız?

Milli Piyango büyük ikramiyesi 80 milyon lira olarak açıklandı. Peki şans oyunu, miras, ikramiye, tazminat, elinize ‘ani para’ gelirse nasıl yönetilmeli?

Öncelikle haberin heyecanıyla hemen koşup herkese söyleme. Zor olsa da sakin bir şekilde otur, parayı almanın planını yap. Yasal prosedür nedir, parayı nereden alacaksın? Yasal işlemlerde sana yardımcı olacak güvendiğin bir avukatla görüş. Avukatla gittin, paranı aldın, şimdi sen bankalardan gelen teklifleri değerlendirmekte sakin ol, acele etme!

İlk heyecanla harcama yapmak istemen çok doğal. Hepimiz genelde harcama hayalleri kurarız. Ama benim tavsiyem, küçük bir kısmını harcama yapmak için ayırdıktan sonra gerisini doğrudan bankaya yatır.

Artık paran emin ellerde…

Yani, sakince plan yapma zamanı geldi. Bir işin varsa hemen bırakma. Seni o parayı harcamaktan alıkoyacak bir meşgaleye ihtiyacın var!

İş kurma planların varsa hemen hareket etme, önce iyice araştır, bilgi sahibi ol. Eş dost tavsiyesiyle bilmediğin işe girme. Vermenin, paylaşmanın bereketini göz ardı etme. Bu paranın ne kadarıyla, kime, nereye, ne şekilde yardım yapmayı düşünüyorsan, bunu da planla.

Borç verme. Verdiğin para ‘borç’ deme ki, dostların, arkadaşların, akrabalarınla içtiğin kahvenin tadı değişmesin.

Her şey tamam, şimdi sıra geldi en önemli adıma.

Yatırım!

En doğru yatırımı yapabilmek için danış, araştır, öğren. Unutma ki, bu para sonsuz değil, bitebilir! Bunu da hesaba katarak yatırımlarını çeşitlendir. Risk iştahını iyi tahlil et, bu paranın ne kadarını kaybedersen üzülmezsin, analiz yap.

Her zaman için bir kenarda acil durum parası tutmayı da unutma.

Son olarak ikramiye çıksın ya da çıkmasın…

Çalışmaya, kazanmaya, biriktirmeye, yatırıma, ‘Para Durumu’nu takip etmeye devam… Para miktarı ister büyük ister küçük olsun, doğru para yönetimiyle kazanan her zaman sen olursun.

Yorumlar
Kalan Karakter 800