Alışveriş Çılgınlığına Kapılmanızın Sebebi: Diderot Etkisi

1700’li yılların ortalarında ünlü yazar ve filozof Denis Diderot büyük bir borç içine girmiştir. Bunu duyan Rus imparatoriçesi Büyük Katerina kendisine yardım etmek ister.

Diderot’nun kütüphanesini satın alır, ona kütüphanede çalışması karşılığında 25 yıllık maaşını peşin öder, sonra nazikçe ona kütüphanesini geri hediye eder. Diderot zor durumdan kurtulmuştur.

Kendisini ziyarete giden bir arkadaşı ona çok şık, kırmızı kadife bir sabahlık hediye götürür ve işte her şey bununla başlar.

Sabahlığını giyip çalışma masasının başına geçen Diderot, bir anda yepyeni sabahlığı ve eski püskü çalışma masası arasındaki uyumsuzluğu fark eder. Nasılsa artık parası da var, derhal gidip kendine yeni bir çalışma masası alır. Ama o da ne! Halısı bu çalışma masasına hiç yakışmamaktadır. Hemen yeni bir halı alıverir. Koltuklar, dolaplar, duvarlardaki resimler derken Diderot hızla bütün evin eşyalarını değiştirir.

Evi şahane olmuştur ama şimdi yine en az eskisi kadar borç içinde saplanmıştır!
Bu tüketim çılgınlığının etkisini “Eski Sabahlığım için Pişmanlık” adında bir yazısında kaleme alır. Yazının en çarpıcı kısmı ise; “Eski sabahlığımın efendisi iken yeni sabahlığım kölesi oldum.”

Tam da indirim çılgınlığının ortasındayken kendinize sorun, "eski sabahlığınızın efendisi mi, yeni sabahlığınızın kölesi olmayı mı tercih ediyorsunuz?"

Yorumlar
Kalan Karakter 800