Lokantada Gelen Hesaba Bakarak Nasıl Tasarruf Edilir?

Ben geçen gün bir lokantada hesap 142 TL gelmişken, bunu 30 saniyelik bir inceleme yaparak 112 TL’ye indirdim. 30 TL deyip geçmeyin, her ay bir kenara 30 TL koysam senede 360 TL eder, bir televizyon parası. İşte size lokantada yapılması gerekenler:

1 11 Bana cimri derler
Bana cimri derler

Bir lokantadasınız. Yediniz, içtiniz ve hesap geldi. “Bana cimri derler, üç kuruşun hesabını mı yapacağım şimdi? Ayıp olur…” gibi düşüncelerle hesabı kontrol etmemezlik yapmayın. Hiç merak etmeyin esas milyonerler hesabı kontrol ediyor. Hesap kağıdına (adisyon) cesaretle bakın.

2 11 Adisyonu inceleyin
Adisyonu inceleyin

Özellikle elle yazılan adisyonları kontrol edin. Sonuçta hepimiz insanız ve bütün gün bir o masa bir bu masa hizmet edenlerin yorularak hata yapma olasılığı var (Not: Kızlar, erkek arkadaşınız hesabı inceliyorsa onunla guru duyun! Tam evlenilecek erkek demek!)

3 11 Lüks yer ayıp olur demeyin

Geçen gün lüks bir balık lokantasına gittim. Adisyonu kontrol ederken bir baktık beğenmeyip geri gönderdiğimiz ahtapot, hiç yemediğimiz kavun yazılmış. Garsonu çağırıp durumu açıklayınca, hemen düzelttiler. Ortam lüks diye çekinmeyin. Burada önemli olan sizsiniz!

4 11 Menüde fiyat yazmıyorsa
Menüde fiyat yazmıyorsa

Menüde fiyat yazmayan lokantalara dikkat! Buralarda ummadığınız bir hesapla karşılaşabileceğiniz ihtimalini unutmayın. Önceden sorun.

5 11 Günün menüsü

Günün yemeği, günü balığı nedir? diye sorarken bunların fiyatlarını da sorun. Unutmayın bilgi güçtür.

6 11 Yarım porsiyon

Ben hiç utanmam, eğer bir şeyi ‘yarım’ yemek istiyorsam “Yarım porsiyonunuz var mı?” diye sorarım. Bu ‘yemeğin yarısını yersem fiyatını da yarım öderim’ demek. Yarım porsiyon makarna sipariş ettiyseniz, adisyonda ne yazdığına bakın.

7 11 İçki içilecekse

Şayet masada içki içilecekse (rakı, şarap) bir bardak içip şişe parası ödemeyin. Net olun. “Sadece bir bardak içeceğiz.” gibi. Ayrıca herkes içiyorsa şişe olması daha uygun olabilir, bunu da önceden hesaplayın.

8 11 Servis - Bahşiş

Servis bedeli dahil mi? Kaç kere yazıldığına bakın. Genelde büyük gruplarda yazılabiliyorlar.

9 11 Fiş

Ama fiş istemeyi unutmayın. Evet artık KDV iadesi almıyoruz belki ama devletimizin vergi toplayabilmesine ancak böyle yardımcı olabiliriz. Bu bizim vatandaşlık görevimiz. Geçen bir lokantada vermediler. Garson arkadaşı çağırıp özellikle istedim, “Tabii.” dedi getirdi.

10 11 KDV kontolü

Lokantalarda yiyecekler yüzde 8 KDV oranı üzerinden fiyatlandırılırken, genelde su-çay-kahve dışındaki içkiler yüzde 18 KDV oranı üzerinden hesaplanır. Bunun da fişte açıkça görünüyor olması gerekir. Fişinizi aldığınızda kontrol edin. Bu para zaten sizin cebinizden çıkıyor, bari doğru yere (yani devletimize) ulaşsın.

11 11 Değerler

Gittiğiniz lokantanın ne kadar pahalı ya da gözde olduğu sizin saygınlığınıza katkı sağlamayacak. Sizin siz yapanın kendi değerleriniz olduğunu unutmayın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800