Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti, kredi kartınızdan kaç para kullanabileceğinizi gösterir. Bir başka deyişle, kredi kartınızı, kredi kartı limitinizin tutarı kadar kullanabilirsiniz. Peki bankalar, kredi kartı limitini neye göre belirler?

Kredi kartı limitleri standart değildir. Aynı bankadan aynı anda kredi kartı çıkartan 2 kişinin limiti, birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Daha net açıklamak gerekirse; kredi kartı limiti ne kadar yüksek olursa, satın alma imkanınız da o kadar artar. Bankalar, öncelikle sizin borcunuzu ödeyebilir olmanızı ister. Bu nedenle de, ödeyebileceğiniz kadar limit belirlemeye dikkat ederler. Bunun için de bazı kriterleri göz önünde bulundururlar.

GELİR: Gelir, kredi kartı sahibi olmayı etkileyen ilk faktör olduğu gibi kredi limiti de gelire göre belirlenir. Genellikle ilk yıl, kredi kartı limiti gelirin maksimum 2 katı olarak belirlenir. Ancak bu kesinlikle böyle  olacak denilemez çünkü finansal geçmişiniz de bu konuyu etkiler.

KREDİ NOTU: Finansal geçmiş denilince, ortaya kredi notu konusu çıkar. Kredi notu, varsa borçlarınız, diğer kullandığınız bankacılık ürünleriniz, ödeme düzeniniz gibi durumları kapsar. Kredi notu hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızdan alabilirsiniz. 

AYNI BANKADA BİRDEN FAZLA KART: Aynı bankadan birden fazla kredi kartı kullanıyorsanız, limitinizi toplam olarak düşünmelisiniz. İki ayrı kartınız olduğunda kartlarınıza iki ayrı limit belirlenmez. 

FARKLI BANKA, FARKLI LİMİT: Her banka,kredi geçmişinize göre farklı karar verebilir. Bir bankadaki kredi kartı limitiniz yüksek olsa da diğer bankadan daha düşük bir limit çıkabilir. 

Her kişinin bir toplam limiti vardır. Yani sizin 3-4 bankadan kredi kartınız dahi olsa toplam limitiniz belgelenebilir gelirinizin 4 katından daha fazla olamaz.

KREDİ KARTI LİMİT ARTIŞI: Daha önce de belirttiğimiz gibi, ilk yıl kredi kartı limitiniz, maaşınızın en fazla 2 katı olur ancak kredi kartınızı doğru kullanmanız ve düzenli ödemeniz halinde gelirinize göre zamanla limitiniz artış gösterebilir. Kredi kartı limitiniz, gelirinizin en fazla 4 katına kadar yükselebilir. Bunun için düzenli limit artışı talebinde bulunabilirsiniz.

KREDİ KARTI LİMİT DÜŞÜRME: Kredi kartı limitinizi artış talebinde bulunabildiğiniz gibi, düşürme talebinde de bulunabiliyorsunuz. Limit düşürme talebinizi, çağrı merkezini arayarak ya da şubeye gidip dilekçe doldurarak yapabilirsiniz. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800