Kobilere Yönelik Devlet Destekleri Neler?

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler olan KOBİ'lere devlet tarafından birçok destek sağlanıyor. Ekonominin önemli yapı taşlarından diyebileceğimiz KOBİ'lere verilen desteklere gelin birlikte bakalım.

Girişim için olmazsa olmazlardan biri de sermayedir. Devlet bu konuda girişim yapanları yalnız bırakmıyor ve iş birliği destek programıyla ortaklığa yönelik destek sunuyor. Bu desteğin üst limiti 1.5 milyon liraya kadar çıkabiliyor. KOBİ gelişim destek programı da bir hibe paketi. 300 bin liraya kadar hibesiz 700 bin liraya kadar faizsiz destek sunan program adeta zor zamanlarınıza yetişiyor.

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayanlara 50 bin lirası hibe, 100 bin lirası geri ödemeli olmak üzere 150 bin liraya varan destek paketi bulunuyor. Bu paketin adı girişimcilik destek programı.

Genellikle bilim ve yeni buluşları destekleyen bir AR-GE programı var. Bu program bilim adına yapacağınız projeleri destekliyor. 2016'dan beri yürürlükte olan program endüstri desteği sunuyor. Yine teknolojiyi destekleyen tekno pazar programı bulunuyor. Bu program 150 bin TL'ye kadar destek sunuyor. Teknolojik ürün üreten firmalar için büyük önem taşıyan program 100 bin lirasını yurt dışında kalan bölümü Türkiye'de harcamanız için destek sunuyor.

Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma ve Uluslararası Hızlandırıcı Program, KOBİ'lere iki destek sunuyor. Kuluçka merkezinde KOBİ' ler 5 yıl boyunca programa dahil oluyor ve destek üst limitleri farklılık gösteriyor ve 100 bin TL'den destek başlıyor. Hızlandırıcı programın süresi ise 3 yıl destek ise 60 bin dolar.

KOBİ'leri borsada desteklemek amacıyla yapılan bir destek programı da bulunuyor. Bu programın adı gelişen işletmeler piyasasında KOBİ'lere destek. Bu destek programı size 100 bin TL veriyor.

Makine ve teçhizat giderleri için işletmelere stratejik ürün destek programı sunuluyor. Bu işletmelere 5 milyon liraya varan destek sağlanıyor. Desteğin sadece yüzde 30'u geri ödemeli.

Yorumlar
Kalan Karakter 800