Yatırım Hakkındaki Tüm Sorularınızı Uzmanımıza Sorun

Nursen Sipahi yatırım alanında aklınıza takılan soruları yanıtlamak için Para Durumu'nda...

Değerli dostlar,

İzninizle buradan satırlarımı okuyan siz değerli okuyuculara “dostlar” olarak hitap etmek istiyorum zira insanoğlu olarak hepimizin dost olması gerekmiyor mu aslında yeryüzünde!

Bu benim buradaki ilk yazım ve bu yüzden sizlere biraz kendimden ve önümüzdeki dönemlerde yazmak istediklerimden bahsetmek istiyorum.

O zamanki adı ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)’nin Karaköy’deki küçük binasında Türkiye’de Borsa’nın ilk kurulduğu yıllarda ilk iş hayatıma başladım ve piyasaların kuruluşunda ve kurucu ekibi içerisinde yer aldıktan sonra devam eden 27 yıllık yolculuğumu 2018 itibarıyla sonlandırdım, bayrağı gençlere devrederek. Bizler kuruluşundan itibaren elimizden gelen tüm gayretimizle ülkemizde Borsa’mızı bu günlere getirmek için çaba harcadık ve bundan sonra bayrağı devralan gençlerin de çok daha iyi yerlere taşıyacağı konusunda inancım sonsuz.

Borsa denilince ilk akla paylar (eski adı ile hisse senetleri) gelir. Oysa çok daha az bilinmesine rağmen dev bir piyasa daha vardır borsa bünyesinde; Borçlanma Araçları Piyasası. Tüm piyasalardan işlemlerden bahsedeceğiz ileriki haftalarda ama bu piyasadan çokça bahsediyor olacağız. Faliyete başladığı ilk işlem günü olan 17 Haziran 1991’de tek bir adet işlemin gerçekleştiği,  sonrasında 40 adet işlem gerçekleştirdiğimiz gün rekor kırdık diye pasta yediğimiz ve günümüzde her gün  binlerce adet işlemin gerçekleştiği, Türkiye’nin en büyük organize mali piyasası, dünya sıralamasında her yıl ilk on içerisinde yer alan bir piyasa.

Piyasa nedir, borçlanma aracı nedir, piyasalarda işlemler nasıl yapılır, işlem gören yatırım araçları nelerdir, bu araçlara yatırım nasıl yapılır, ne kazanılır ya da kaybedilir, risksiz yatırım araçları nelerdir, devlet tahvilleri, hazine bonoları, repo işlemleri.. bunların hepsini önümüzdeki yazılarımızda detaylı ve en anlaşılır şekliyle anlatıyor, soruyor- cevaplıyor, konuşuyor- tartışıyor olacağız.

O zaman, görüşmek üzere diyorum selam ve sevgilerle! :) Önce kendinize sonra paranıza iyi bakın ve yaşamayı ihmal etmeyin lütfen, zira yaşadığımız her an çok değerli!

Nursen SİPAHİ'ye yatırım hakkında soru sormak için tıklayın...

Yorumlar
Kalan Karakter 800