Alparslan Budak Finansal Planlama Derneği Başkan Yardımcısı alpbdk@gmail.com

Soru : Merhaba, bir konu hakkında bilgi edinmek istiyordum. Sermaye piyasası araçlarınin tümü neden uygulamada yoklar? Terimsel bir cevabı varmış . şimdiden teşekkür ederim

Cevap :

Merhabalar,

Öncelikle Para Durumu’na ilginiz için çok teşekkür ederiz.

Sermaye piyasası araçlarının tümünün uygulamada olmamasıyla ilgili bir terim maalesef bilmiyoruz. Ama bazı araçların neden uygulamada olmadığına dair 3 temel sebep sayabiliriz.

1.     Düzenlemelerden kaynaklı sebepler:

Bazı finansal ürünlerin işleyişine ve vergilendirmesine ilişkin düzenlemeler o ürünü ihraç edilemez hale getirebilir. Örneğin 1994 krizi sonrasında özel sektör tahvil-bonoları üzerine bir vergi getirildi. Verginin ardından, o zamana kadar çok canlı olan özel sektör borçlanma araçları piyasası kapandı, şirketler tahvil-bono ihraç etmez oldu. 2006 yılında bu verginin kaldırılmasıyla yeniden ihraçlar başladı.

2.     İhraççı kaynaklı sebepler:

Bazı ürünleri ihraç etmesi beklenen kurumlar çeşitli sebeplerle bu ürünleri ihraç etmek istemeyebilir. Örneğin hisse senedine çevrilebilir tahviller mevzuatımızda çok uzun süredir tanımlı olmasına rağmen bu tür tahviller şu ana kadar hiç ihraç edilmemiştir.

3.     Talep taraflı sebepler:

Bazı finansal ürünler çok karmaşık olabilir ve kısıtlı sayıda yatırımcının anlayıp yatırım yapabileceği niteliklere sahip olabilir. Örneğin, ülkemizde ters-turbo varant ihracına ilişkin bir engel bulunmamaktadır. Ancak bu ürünler dayanak aldığı varlığın fiyatına ters yönde ve kaldıraçlı hareket eden ürünler olduğu için yeterli talep görmemektedir. “Ters-turbo varant nedir?” derseniz de örnekleyelim. BİST-30 endeksi üzerine bir ters turbo varant aldığınızda, örneğin BİST-30 endeksi %1 arttığında ters-turbo varantın fiyatı %10 düşer!

Umarım yardımcı olmuşuzdur.

İlginize tekrar çok teşekkür ederiz.

Alparslan Budak

 

listelemeye devam et
Üye Ol