Nalan İlke Çaylı İnsan Kaynakları Danışmanı & Profesyonel Koç ilkecayli@paradurumu.com

Soru : Merhaba, İkale sözleşmesi ile işime son verildi. "Çalışan anlaşarak işten ayrıldığından dolayı işsizlik ödeneğinden faydalanamaz" yazıyor. İmzalarken yaşadığım şoktan bunu farketmemiştim. İşsizlik ödeneğinden faydalanmak için ne yapabilirim? Şirketin işten ayrılışımı SGK'ya ne olarak bildirdiğini nereden öğrenebilirim? Çok teşekkürler

Cevap :

Merhaba,

İkale sözleşmesi ile sona eren sözleşmelerde işsizlik hak edişi yoktur. Ancak ikale tam olarak 4857 sayılı iş kanunu kapsamında da yer almamaktadır. Bu işlemi yapan İnsan Kaynakları yetkilisinin çalışanı konu hakkında bilgilendirmesi gerekirdi. E-devlet şifresi ile SGK hizmet dökümüne bakarak SGK çıkış kodunu görebilirsiniz. Benim tavsiyem vakit kaybetmeden Çalışma Bakanlığı'na giderek şikayet dilekçesi vermelisiniz. Dilekçenizde ikale sonucu işsizlik haketemeyeceğiniz bilgisinin tarafınıza verilmediğini özellikle belirtiniz.

İkale Sözleşmesi, şirket içindeki bir çok konuya hakim üst düzey yöneticilere uygulanır ve kıdem ve ihbar tazminatı tutarından çok daha fazla ödeme yapılır.

Soru : Merhaba, 1 hafta sonra işsiz kalacağım. Bu süre boyunca isteğe bağlı sigorta primi mi ödemeliyim, bireysel emeklilik mi yapmalıyım ? İsteğe bağlı Bağkur primi ödememin emeklilğe faydası olur mu? Tekrar çalışmaya başlayana kadar bu süreyi Nasıl değerlendirmemi tavsiye edersiniz? Teşekkürler

Cevap :

Merhaba Zeynep Hanım,

Öncelikle işten ayrıldıktan sonra isteğe bağlı SGK primi ödeme zorunluluğunuz yok. Ancak GSS borcunuzu takip etmenizi öneririm.

SGK’ lı olarak çalışan herkes eğer son bir yıl içerisinde 90 ve üzerinde ödenmiş SGK prim günü var ise Sağlık hizmetlerinden 100 gün boyunca yararlanabilir.

Bir diğer konu da sizin hangi koşullarda işten ayrılıyor olmanızdır. Eğer işsizlikten faydalanacak bir koşulda işten ayrılıyorsanız İşsizlik Maaşı da almanız mümkün olacaktır. İşsizlik ödemesinden hangi koşullarda faydalanıldığını paradurumu.com’ da yayınlanan şu yazıdan öğrenebilirsiniz:

https://www.paradurumu.com/sigorta/istifa-edenlerin-issizlik-maasindan-yararlanma-sartlari-neler-haberi-2848 yazımızı okuyarak detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

İsteğe bağlı SGK primi ödemeli miyim? Bireysel Emeklilik mi yaptırmalıyım diye sorduğunuz soruya şöyle cevap verebilirim;

SGK primi ile Bireysel Emeklilik sistemi birbiriniz muadili olan sistemler değildir. Bireysel emeklilik geleceğiniz için yapacağınız bir plandır. Ancak emeklilik primlerinize etki edecek bir sistem değildir. İkinci bir emeklilik sistemi olarak da düşünebilirsiniz.

Bağkur sorunuz için de; Bağkur Primi ödemek elbette emeklilik sisteminin bir parçasıdır ve Bağkur üzerinden prim ödemek emekliliğinize katkı sağlar. Ancak Bağkur Primi iş sahibi olanların Sosyal Güvenlik sistemidir. Burada Bağkur kaydınızın olup olmadığına göre durum değişecektir.

 

Soru : Fen bilgisi öğrt 3.sınıf öğrencisiyim mesleği sevmiyorum tekrar okula gitmeyi sadece bu zor geliyor.onun dışında zorlanmıyorum Bırakırsam okulu zararım mezun olursam avantajları olur mu? Lütfen yardım edin.

Cevap :

Saadet merhaba,

Okumakta olduğun bölümü sevmediği iletmişsin, peki hangi mesleği yapmak istiyorsun? Öğretmenlik okuyorsun ve eğitimin ne kadar önemli olduğunu biliyorsun. Dolayısıyla 3. Sınıfa kadar devam ettiğin eğitiminini tamamlamanı tavsiye ederim. Eğer idealinde yapmak istediğin başka bir meslek varsa mezun olduktan sonra hayalindeki meslek için tekrar eğitim alabilirsin.

listelemeye devam et
Üye Ol