Özge Özsoy Tasarruf Uzmanı info@paradurumu.com

Soru : 43 ay önce %1.21 faiz oranıyla ayĺık 1.196 TL ödemeli 120 ay vadeli 75.000 TL konut kredisi çektim. Taksitlerimi çok rahat ödüyorum..Şimdi elime 60.000 TL gibi bi para geçti.. Ailem krediyi komple öde bitir diyor.. Sizce kredimi erken kapatmam mantıklı mı? Yoksa Altın Dolar veya Euro mu almalıyım. Kafam çok karıştı...

Cevap :

Ahmet Bey merhaba,

Konut kredisini erken kapama durumunda bankanız yüzde 2 komisyon alacak. Bankacınıza erken kapamadan elde edeceğiniz karı ve bu komisyonu da ekleyince ne kadar kar edeceğinizi sorun. Paranızı herhangi bir yatırım aracında değerlendirmeniz durumunda beklediğiniz kazancı da hesaplayın. Buna göre karar verebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba, İlerleyen günlerde mevduat faizlerinin durumu ne olur? Oranlarda herhangi bir düşüş bekliyor musunuz?

Cevap :

Selin Hanım merhaba,

Faizlerin ne olacağına dair tahminde bulunmuyoruz. Konuyu bankacınıza danışabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : benim bankaya 8000 bin borcum var nasıl en kısa zamanda bu borcu bitiririm?

Cevap :

Hüseyin Bey merhaba,

Borcunuz kredi kartı borcu ve birden fazla karta ise kartopu metoduyla kapatabilirsiniz. 
Borçlarınızı en azdan en çoğa doğru listeleyin. Her borcunuzun asgarisini öderken en az olana yapabileceğiniz maksimum ödemeyi yapın. Bu borcunuz bitince bir sonraki için aynısı yapın. Borcunuzu bitirene kadar bunu tekrarlayın. 
Kredi borcu ise düzenli ödemeler yapmaya devam edin. 
Borcunuzu daha hızla bitirmek için ek gelir yöntemlerini araştırın, kazanacağınız her ekstra parayı borcunuzu kapatmak için kullanın.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : merhabalar ev almak için konut kredisi çekmek istiyorum fakat eşimin eksik yatan bir kaç sigorta günlerini bankalar problem yapıyor. şimdi benim sorum şu gelir yükseltmek amaçlı aynı evde annemle birlikte yaşıyoruz ve annem emekli, onuda yanımıza ek gelir olarak gösterebilirmiyiz?Veya eşimin eksik günlerinden dolayı problem olduğu için eşimi aradan çıkarsak, annem ve ben kredi için başvursak olur mu annemi yanıma kabul ederler mi? yoksa annen olmaz eşinle birlikte çekebilirsiniz derler mi ?

Cevap :

Emine Hanım merhaba,

Annenizle aynı evde yaşadığınızı belgeleyebiliyorsanız kendisiyle birlikte krediyi kullanabilirsiniz. 
Annenizin gelirini de gösterebilirsiniz. 
Ancak kredi kullanacağınız miktar için eşinizin geliri olmaksızın, anneniz ve sizin geliriniz yeterli olacak mı, bankacınıza önceden danışın.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba, 280.000 tl tutarında yeni bir araba almak istiyorum. Aylık 7.566,88 TL gelirim, 1.300 TL'lik ise giderim bulunmaktadır. 100.000 TL ise birikimim var borcum yoktur. Ev sahibiyim ayrıca 80.000-85.000 Tl tutarında bir arabam var. Arabamı da satıp hedefimdeki arabayı almak için nasıl bir yol izlemeliyim. Tüm birikimimi arabaya kullanmakta mantıklı olur mu??

Cevap :

İbrahim Bey merhaba,

Finansal huzurunuzun kaçmaması için aylık tüm borç ödemelerinizin, ev kredisi yoksa, gelirinizin yüzde 25'ini geçmemesini öneriyoruz. Bu, sizin durumunuzda 1900 lira civarında oluyor.
Araba için birikiminizi kullanacaksanız kendinize sorun; Bankada birikiminizin olmaması sizi güvensiz hissettirecek mi? O 100 bin lirayı tekrar biriktirebilecek misiniz? Önünüzde sizi bekleyen  büyük harcamalar var mı?
Araba alırken sadece kredi ödemek gibi de düşünmeyin. Kaskosu, vergisi, masrafları... 
Birikiminizi saklayarak yalnızca elinizdeki arabayı satarak 200 bin lira kredi kullanmanız durumunu hesaplarsak;
%1.25 faiz oranıyla 48 ayda aylık 5.875 tl civarı bir ödemeniz olur. Bu da gelirinizin yarısından çok ediyor. 
Birikiminizi kullanmanız durumuna 100 bin lira kredi kullanmanız gerekecek. Bunu hesaplarsak;
%1.25 faiz oranıyla 48 ayda aylık 2.950 tl civarı bir ödemeniz olur. Bu da finansal huzurunuzu kaçırmadan borçlanmanız için uygun olan yüzde 25'i geçiyor. Kira ödememeniz ve giderlerinizin limitinin belli olması nedeniyle bu parayı ödeyebilirsiniz ancak biraz daha birikim yapıp arabayı daha az kredi kullanarak almayı da düşünebilirsiniz. 
Son karar sizin.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Benim 187 lira ana borcum var. Bu şu an dava avukatlık ama icra dairesinde gözüküyor. Avukatlık ücreti de dahil her şey içinde ne kadar bir bütçe çıkartırlar ve yapılandırma mevcut olur mu

Cevap :

Sare Hanım merhaba,

Konuyla ilgilenen avukatı arayarak ödeme yapmak istediğinizi ve uygun şartları sorabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : İstanbula yeni geldim yeni evlendim.Ev ve işi birarada yürütebilecegim bir iş arıyorum ama bulamıyorum. Sağlıkçıyım. medikal ürünler satan bir iş yeri açmayı planlıyordum ama ilerisini göremediğim icin vazgeçtim ama çalışmak da istiyorum. kendi işimi yapmak istiyorum. bir iş yeri acmak istiyorum. Sizden bu konuda yardim istiyorum. Zarar etmeyeceğim, maddi manevi kendimi tatmin edeceğim beni ileriye taşıyacak bir işyeri açmak istiyorum. Bana sektör hakkında yardimci olur musunuz?

Cevap :

Özlem Hanım merhaba,

Sektörün dinamiklerine hakim olduğunuz için bir işyeri açmak hayaliniz var. Size önerim, hayalinizdeki işyerini açmak için iş planınızı hazırlayın, gerekli maliyeti hesapladıktan sonra birikim yapın ve bu sürede de çevrenizde sektörünüze dair eksikleri gözlemleyin. Eksikleri gözlemledikten sonra yakalayacağınız bir fırsatta ise birikiminizle işinizi kurabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Ek iş ne yapabilirim?Sermayesizce

Cevap :

Abdurrahman Bey merhaba,

Bilgi, beceri ve uzmanlık alanlarınız çerçevesinde yapabileceğiniz işleri listeleyerek konuyla ilgili  iş fırsatlarına bakabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Borcum kredi borcu, kredi kartı yapılandırma, trafik borcu yapılandırma, mobilya toplamda 1400 tl aylık ödemeli 20 bin civarı toplamı. 3 bin gelir 6 ay net gelir, sonrası 1700 gelir. ek bir iş yapmazsam şu an çalışmıyorum 3 çocuk annesiyim emekli maaşı alıyorum babamdan

Cevap :

Sedef Hanım merhaba,

En azından borcunuz kapanana kadar gelirinizi arttırmanız şart. Çocuklar nedeniyle bir işe girmek zor oluyorsa sizin için, evden yapabileceğin işlere bakabilirsiniz. 
BUlunduğunuz yerdeki kaymakamlığa giderek size uygun olan sosyal yardımları da sorabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba biz eşimle ihtiyaç kredisi çektik şu anda onu ödemekteyiz turkiyede ev yaptırdık yarısı ödendi iki tapumuz var bir daire dubleks içinde ev kredisi çekip ödemek istiyoruz ödeme imkanimiz var bize bunun için hangi banka yardimci olur nasil yapmaliyiz bilemedik

Cevap :

Neriman Hanım merhaba,

Her bankanın konut kredisi bulunmakta. Masraf dahil faiz oranlarına göre size uygun olanı seçebilirsiniz. Ayrıca hali hazırda çalıştığınız bir banka varsa, müşteri temsilcinize eposta yoluyla da yapılması gerekenleri sorabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba, Bende 2 tane kredi kartı var ikisinde de borç tutarı var toplamı da 5000 tl buluyor. Çalışıyorum ama yetmiyor gecikmeye giriyorum bazen. Ek gelir yapabilceğim bir zamanımda yok 6'da işten çıkıyorum bu konuda yardımcı olur musunuz? Maaşım da asgari ücretin biraz üstü. ben sadece gecikmeye girmeden direk kapatmak istiyorum kartları da

Cevap :

Davut Bey merhaba,

Akşamları evden internet üzerinden yapabileceğiniz işlere bakın. Bu şekilde ek gelir elde etmeye çalışabilirsiniz. 
Borcunuzu kapatmak için tüketici kredisi alabilirsiniz. 12 ay vade ile yüzde 1.25 faiz oranlı tüketici kredisi almanız durumunda aylık ödemeniz 460 lira civarı olacaktır. 18 ay vade ile alırsanız 320 lira civarında olacaktır. 
Kredi alarak borcunuzu kapatmanız halinde kredi kartlarınızı da kullanmamanız ve yeni borç yapmamanız önemli.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Kişi yada kurum

Cevap :

Merhaba,

21 ekim geceyarısına kadar edevlet üzerinden Kyk bursu başvurusu yapabileceğiniz gibi bir çok özel kurum burs desteği vermektedir. İnternet üzerinden size uygun olan bursları araştırabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba, ben özel sektörde öğretmenim, asgari maaşın üstünde ücret alıyorum. Eşim devlette öğretmen. Ayrıca ikimiz de özel ders vererek ek gelir sağlıyoruz. Ama Haziran ayına kadar süren bir kredi borcumuz ve kredi kartı borcumuz var. Bir yandan da ev kiramız var. Artık kira derdinden kurtulup yatırımlık da olsa bir ev almak istiyoruz ama borçlarla birlikte dengeleyemiyoruz. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap :

Semina Hanım merhaba,

Bir hedefiniz olması ve kararlı olmanız şahane. Hemen kendinize bu hedef için bir hesap açın. Borcunuz bitene kadar ufak da olsa her ay oraya para yatırın. Bu sizin için başlama motivasyonu olur. 
Aylık bütçe yapmayı ihmal etmeyin. Eşiniz de siz de yanınızda küçük bir defter gezdirerek ya da cep telefonunuzda bir bölüm açarak her gün 1 lira bile olsa her harcamanızı yazın. Düzenli olarak bunları kontrol edin. Ne kadarı olmasa da olurdu bakın. 
Kredi kartı borcunuzu rakamsal olarak bilmiyorum ancak bunu bir düzene oturtarak bitirin. Bir harcama yaparken kendinize bu benim için istek mi ihtiyaç mı diye sorun. İstek harcamasıysa, almadan önce durum ve düşünün o "şey" mi sizin için daha önemli hedefiniz mi, buna göre alıp almama kararınızı verin. 
Kredi borcunuz da bittikten sonra hedef birikim hesabınıza daha yüksek tutarda para yatırabilirsiniz. 
Bu birikim hesabınızı da bildiğiniz, tanıdığınız yatırım aracında/araçalrında değerlendirerek enflasyon karşısında değerini yitirmemesini sağlayabilirsiniz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Üniversite 2.sınıf öğrencisiyim

Cevap :

Merhaba,

Bir taraftan üniversiteye giderken bir taraftan da çalışmaya başlayabilirsin. Yapacağın yarı zamanlı ya da internet üzerinden serbest zamanlı işler borcunu kapatman ve kendi paranı kazanman konusunda sana yardımcı olacaktır.

Sağlık, sevgi ve para ile kal

Soru : Merhaba. Biz ev almak istiyoruz Peşin parayla ev alıcaz yanlız benim kredi ve vergi borcum var ev alırken sorun yaşarmıyız.

Cevap :

Efe Bey merhaba,

Peşin parayla alacağınız bir ev konusunda borcunuz size sorun çıkarmaz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : merhaba üst üste krediler çektim. bir baktım borç 70 bin olmuş kredi kartlarıda var. Hepsini yapılandırdım ama yetişemiyorum. Şu anda bir bataktayım geceleri uyku dahi uyuyamıyorum. Nasıl yapayımda bu borçlar ödensin

Cevap :

Gökhan Bey merhaba,

Her borç ödenir, moralinizi yüksek tutun. 
Yapılandırmanıza rağmen ödemelerde zorlanıyorsanız ek gelir yöntemlerini araştırmanız şart. Az, çok demeyin, her türlü ek gelir yöntemini araştırın. Bunun dışında satacak bir şeyiniz var mı? Bu bir araba da olabilir, evde kullanmadığınız eşyalarınız da... Satabileceklerinizi elinizden çıkarın, finansal düzlüğe çıktığınızda her şeyi tekrar alabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : borçlarımı kapatmak

Cevap :

Filiz Hanım merhaba,

Geliriniz, giderleriniz ve genel durumunuzla ilgili detaylı bilgileri yazabilirseniz borç kapama planınızı yapabiliriz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhabalar 18 yaşındayım ve elimde az da olsa bi miktar para ve o parayı nasıl katlayacağımı bilmiyorum.Bana yardımcı olabilir misiniz?

Cevap :

İsmail merhaba,

Para Durumu olarak yatırım tavsiyesi vermiyoruz. 
Bir bankanın internet sitesinden yatırım karakteri analizini yap, risk iştahını belirle. 
Risk iştahın çerçevesindeki yatırım araçlarına bak. Paranı bunların arasından bildiğin, tanıdığın yatırım araçlarına yatırabilirsin. İstersen birden fazla yatırım aracından kendine uygun bir yatırım sepeti yaparak paranın yatırım riskini de dağıtabilirsin. Yatırım sepetindeki ürünlerin dağılım oranı konusunda bankacından destek alabilirsin.
Paranı eş-dost tavsiyesiyle, tüyo duyumu ile riske atmamanı öneririm.

Sağlık, sevgi ve para ile kal

Soru : Merhaba, şu 8 yaşında olan oğlum 5 yaşından beri resim çiziyor.Çizimleri yaşına göre ileri ve renkli. Çizimlerini bir çocuk markası ile değerlendirmek istiyorum, ne yapabilirim?

Cevap :

Melek Hanım merhaba,

Konuyla ilgili markaların ajansları ve tasarım departmanları ile görüşerek sizi yönlendirmelerini isteyebilirsiniz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : 500 tl mden kazançlı birikim yapmak istiyorum.Ne tür hesaplar açabilirim? Ziraat bankası aktif kyk borç ödemelerim de devam ediyor.Online vadeli faizli hesaplar düşünebilirim . Ancak risklerden ve olumsuz durumlardan korkuyorum. Şu an ekim 2019 dayiz. Geçen yıl ücretli öğretmenlik yarim bahar dönemi çıkmişti. Kazandığimin 4500 tlsini kyk ödememe yatirdim. Şu an haziran 2019 itibariyle ödemelerimi gene yapmam gerekiyor. Nasil bir birikimim olmalı acaba? Bir yilda kpps derslerime zaman ayirmak istiyorum. İşe bir yıl girmek istemiyorum çünki kpps ile iş hayati birlikte gitmez bu yıl.

Cevap :

Gönül Hanım merhaba,

Para Durumu olarak yatırım tavsiyesi vermiyoruz. 
Paranızı bildiğiniz, tanıdığınız ve risk iştahınıza uyan yatırım araçlarında değerlendirebilirsiniz. Risk sevmediğinizi anlıyorum, bu nedenle riski düşük yatırım araçlarına yönelebilirsiniz. 
Paranızın yatırım riskini dağıtmak adına kendinize bildiğiniz yatırım araçlarından oluşan bir yatırım sepeti de hazırlayabilirsiniz.
İşten ayrılmayı düşündüğünüz bir yıllık zaman diliminde de gelirinizi devam ettirmek için internet üzerinden ya da yarı zamanlı yapabileceğiniz işleri araştırabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : 7000 TL aylık gelirim var. Ayda 4000 TL birikim için para ayırabilirim. Güzel bir miktar fakat ben bu parayı değerini kaybetmeyecek ve beklerken birikimimi arttırabilmek için nasıl saklamalıyım.? Dolar? Altın? Ya da başka birşey?

Cevap :

Sedat Bey merhaba,

Para Durumu olarak yatırım tavsiyesi vermiyoruz.
Paranızın değerini kaybetmemesi için bildiğiniz ve risk iştahınıza uygun yatırım araçlarında değerlendirebilirsiniz. 
Paranızın yatırım riskini dağıtmak için kendinize, birden fazla yatırım aracından oluşan bir yatırım sepeti hazırlayabilirsiniz. 
Aylık 4 bin lira yatırımınızı her ay bir yatırım aracından alarak ya da 4 bin lirayı sepetinizdeki yatırım araçlarına bölerek değerlendirebilirsiniz. Son karar sizin.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba 2000 tl nakit avas çektim taksitsiz şuanda hiç param yok bunu taksitli şekilde ödeyebilirmiyim

Cevap :

Murat Bey merhaba,

Nakit avansı kredi kartından mı çektiniz, ek hesabınızdan mı?
Ek hesap ise her ay sadece faizi ödemeniz yeterli. Ancak borcun bitmesi için faizden fazlasını ödemeye çalışın.
Kredi kartından çektiyseniz bankanızı arayarak taksitlendirme imkanınız olup olmadığını sorabilirsiniz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba 5bin tl trafik tek seferlik trafik cezam var 5. ayında 2019 Ve ona 1600 tl şu ana kadar faiz gelmiş 1.si bu faizi ödemden sadece ceza ödeme şansı var mı Aff geliyor mu ne zamanlar 2. Yabancı uyruklu olduğum için cezayı ödemedende çıkabilirsin diyenler var Ama arabayı satarken ceza sıfırlanması gerekmiyor mu Heleki her 4 ayda bir faiz geliyor Teşekkür ederim

Cevap :

Aras Bey merhaba,

Arabayı satarken herhangi bir ceza, vergi vs borcu olmaması gerektiği için ödeme yapmış olmanız gerekecek.
Af zamanlaması konusunda bir bilgim yok.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba, İstanbul Kadıköyden yazıyorum. Ev almak için uzun süredir para biriktiriyorum. Çalışıyorum. Kirada oturuyorum, ev alırsam kiradan çıkacağım. Fakat almak istediğim semtte de ev fiyatları çok pahalı. Diyelim ki 100 Bin TL birikimim var, bu fiyata da ev var. Paramın tamamını verip alayım mı? Yoksa ne kadarını verip , ne kadarıyla kredi almalıyım? Teşekkürler

Cevap :

Aslıhan Hanım merhaba,

Gelirinizi, giderinizi, varsa ödediğiniz aylık borç miktarını ve kiranızı bilsem daha net bir hesaplama yapabilirdim...
Finansal huzurunuzun kaçmaması için aylık, ev kredisi dahil tüm borç ödemeleriniz gelirinizin yüzde 40'ını geçmemeli. Yani 1000 lira geliriniz var dersek, kredi ödemeniz olursa, aylık borç ödemeniz 400 lirayı geçmemeli. Ev kredisi ödemiyorsanız da bu oran yüzde 25 ile sınırlı kalmalı. Yani 1000 liranın 250 lirası diyebiliriz. 
Bankada birikiminiz olması sizi güvende hissettiriyor mu? Bu paranın olmaması güvensiz hissetmenize neden olacak mı? Acil durum fonunuz var mı?
Yoksa bankada ayrı bir hesapta acil durum fonunuz olmasını öneririm. Bu, sizin finansal güvenceniz olur. Acil durum fonu miktarı hesaplamak için aylık temel giderlerinizi baz alabilirsiniz. örneğin, kira/ev kredisi, gıda, faturalar, ulaşım... gibi temel ihtiyaçlarınıza aylık 1000 lira harcıyorsanız, acil durum fonunuz en az 3 ay boyunca hiç bir geliriniz olmasa da bunları karşılayacak miktarda olmalı. 
Evinizi, tamamını peşin ödeyerek de alabilirsiniz, bir kısmını kredi kullanarak da. Her ikisi için de finansal durumunuzu, borca bakışınıza ve güvence hissi ihtiyacınıza bakarak karar verilmeli. 
Şu an için ayda 750 lira kira ödüyorsanız ve bu sizi zorlamıyorsa, aylık 750 lira civarında bir kredi de ödeyebilirsiniz. Ancak bu uzun vadeli bir borçlanma olacaktır. İşinize ve bugünü gelirinize ne kadar süreyle güveniyorsunuz, bu da karar aşamasında önemli bir etken.
Kredi konusunda gelirinize göre hesap yapabilirsiniz.Yüzde 0.99 faiz oranıyla 120 ay vadeli 50 bin lira ev kredisi alsanız, aylık ödemeniz 715 tl civarında olacaktır. Aldığınız kredi yani borçlu olmak sizi uykusuz bırakacak mı, kredi alırken bunu da düşünmelisiniz. Peşin almayı düşünürseniz de bankada birikiminizin kalmaması sizi huzursuz hissettirecek mi? 
Tüm bunları göz önüne alın, son karar sizin.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

listelemeye devam et
Üye Ol