Özge Özsoy [email protected]

Soru : MERHABALAR, BEN 37 YAŞINDAYIM EVLİYİM ÇOCUĞUM YOK , KAMUDA ÇALIŞIYORUM AYRICA HAFTA SONLARINDA EKSTRA İŞTE ÇALIŞARAK AYLIK TOPLAM 7000 CİVARI MAAŞ ALIYORUM AYRICA 900 TL KİRA ALDIM BİR EVİM VAR AMA KENDİMDE 1500 TL YE KİRADA OTURUYORUM. 50000 TL CİVARI BİR BİRİKİMİM VAR EV ALMAK İSTİYORUM AMA ALMAK İSTEDİĞİM 350 400 BİN BANDINDA BU DURUMDA NE YAPMALIYIM. İLGİNİZDEN DOLAYI ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...

Cevap :

Serkan Bey merhaba,

Öncelikle tebrik ederim, gerek ek gelir kazanmanız, gerek birikiminiz ve planlama yapmanız şahane.
350 bin lira değer biçilen bir ev alacağınızı varsayarsak, en az 70 bin liralık peşinatınızın hazır olması gerek. Bu, 280 bin lira kredi çekmeniz gerekmekte olduğunu gösteriyor.
280 bin lira krediyi yüzde 0.99 faiz oranı ve 120 ay vade ile çekmeniz durumunda aylık ödemeniz 4 bin lira civarında olacaktır.
Para Durumu olarak finansal huzurunuzun kaçmaması adına, ev kredisi dahil aylık borç ödeme tutarınızın, gelirinizin yüzde 40'ını geçmemesini öneriyoruz. Sizin 7900 lira geliriniz var. Bu da, borç ödemelerinizin 3200 lira civarında olması gerektiğini gösteriyor.
Bir de düşünmeniz gereken, bir konu daha var. Ev kredisi uzun vadeli bir borçlanma. Önünüzde sizi bekleyen farklı büyük harcamalar (bebek...) var mı? Bu gelirinizi uzun yıllar koruyabilecek misiniz?...
Birikiminizi en az 70 bin liraya getirmeniz gerekmesi haricinde, finansal huzurunuzu da kaçırmayacak bir oranda borçlanma yapmak için en fazla 220 bin lira kredi çekecek bir ev bakabilirsiniz. Bugün alacağınız ev bir oda küçük olur belki ama evde finansal huzurunuzla oturursunuz. Daha sonra onu satarak, biraz daha büyüğünü alabilirsiniz. Ya da birikiminizi istediğiniz tutardaki evi daha düşük miktarda borçlanarak alacak kadar arttırabiliriniz. Son karar sizin.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba öncelikle, toplamda 4 bankaya 65.000 TL kredi borcum var. 4.300 TL maaşım var. Bekarım, kira vs. Ek masraf yok. Mevcutta kredilerimin toplamı 3000 TL tutuyor. Tek bir bankaya başvuru yapıp ödemelerimi düzene koymak istiyorum. Kkb puanım iyi. 10 yıllık kredi kartı ve kredi geçmişimde tek birgün dahi gecikmem yok. Ödemelerimi düzenli yapıyorum. Başvuru yapsam 60 ay vade ile olumlu sonuçlanma ihtimali nedir? İyi çalışmalar dilerim.

Cevap :

Timur Bey merhaba,

Bahsetmiş olduğunuz tabloda onaylanmaması için bir neden görünmüyor. Maaş aldığınız bankaya giderek, borç transfer kredisi almak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Dilerseniz müşteri temsilcinizden başvuru öncesi bu krediye uygunluğunuzu kontrol etmesini de isteyebilirsiniz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Öncelikle merhabalar; İsmim Ali; 27 yaşında ve bakarım. 3450 TL maaş ile özel bir firmada teknik ressam olarak çalışıyorum. Mali değeri 75.000 - 80000 TL arasında bir arabam var. Babama 8150 TL ( Bu ay itibariyle aylık 600 TL halinde ödemelerle kapatmaya başladım ) , Anneme 3000 TL, Kredi kartına 15000 TL borcum var kredi kartımın ödemelerini düzenli yapıyorum sadece bu ay ilk defa olmak üzere geciktirdim. Bankada 2500 TL acil durumlar için param var. Sizce bu borçlar için nasıl bir yol izlemeliyim.

Cevap :

Ali Bey merhaba,

Önünüzde iki alternatifiniz var;
25 bin lira tüketici kredisi çekip hem kart borcunuzu hem anne ve babanıza olan borcunuzu ödeyebilirsiniz. 
25 bin lirayı yüzde 1.05 faiz oranı ve 12 ay vade ile çekmeniz durumunda aylık ödemeniz 2250 lia olacaktır. 
25 bin lirayı yüzde 1.05 faiz oranı ve 24 ay vade ile çekmeniz durumunda aylık ödemeniz 1215 lira olacaktır. 
Borcunuzu bu şekilde kapatmayı seçerseniz krediyi çektikten sonra yeni borç yapmamanız en önemli husus. Bu dönemde kredi kartınızı yanınızda taşımayın.
Aylık temel giderlerinizi hesaplayın, kredi vadesini ve aylık ödemelerinizi ona göre belirleyin ki yeni borç yapmayın. Düzenli bütçe yapın ve harcama yaparken kendinize istek mi ihtiyaç mı diye sormayı alışkanlık haline getirin. Borcunuz bitene kadar istek harcamalarınıza ara verebilirsiniz.
Kredi kartınızı yapılandırmak da bir alternatif.
Kredi çekmeden borçlarınızı bitirmeye karar verirseniz ek gelir ile gelirinizi arttırmanın yollarını araştırın. 
Anne ve babanızla da durumunuzu ve ödemelerinizi samimiyetle konuşup, kredi kartı ödemenizi aksatmayacağınız bir ödeme planı üzerinden anlaşın. Ödeyeceğiniz rakam az da olsa her ay söz verdiğiniz rakam üzerinden düzenli ödeme yapın ki niyetinizi ve ödeme isteğinizi görsünler.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merabalar ben 8 defa internet üzerinden kredi başvurusunda bulundum iyi bir maaşımın olmasına rağmen bankalar bana kredi vermiyor şuanda 6 ay geçmesi gerektiğini söylediler. Daha erken alabilmem için ne yapmam gerekir ?

Cevap :

Mehmet Bey merhaba,

İnternet üzerinden sürekli kredi başvurusu yapmayın. Bu kredi notunuzu ve kredi alma ihtimalinizi düşürüyor. Kredi ihtiyacınız için maaş hesabınızın bulunduğu bankaya giderek müşteri temsilcinizle görüşün ve ihtiyacınızı iletin. Her bankanın kendi içinde bir kredi verme politikası olduğu için 6 ay bekleyeceğim diye düşünmeyin. Müşteri temsilciniz Tc kimlik numaranız ile kredi uygunluğunuzu görüntüleyerek size uygun zamanlamayı ve çözümü iletecektir.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : İyi günler ben dün garanti bankasi nda ihtiyaç kredisi çektim fakat yanlışlıkla internet Bankacılığı nda iptal ettim ne yapmalıyım

Cevap :

Ercan Bey merhaba,

Kredinizi kullandıktan sonraki 14 gün içinde cayma hakkınız bulunmakta. Bu süre içerisinde bankanıza iptal talebinizi iletmeniz yeterlidir. Dilerseniz bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak konu ile ilgili talebinizin işleme konulup konulmadığını netleştirebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba 20 bin tl altına yatırsam senede kaç tl karım olur ???

Cevap :

Yusuf Bey merhaba,

Altın gibi yatırım araçlarının getirileri sürekli değişmektedir. Dünyadaki ekonomik ve siyasal tüm gelişmeler altın fiyatlarındaki oynamaları belirliyor, bu da altın fiyatlarının önceden bilinmesini imkansızlaştırıyor.
Altının geçmiş yıllardaki performanslarını inceleyerek getirisi hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Elimde bir miktar nakit para var.Yatırım yapmak istiyorum ama nasıl bir yatırım yapacağımı bilmiyorum.nasıl bir yatırım yapabilirim yardım eder misiniz?

Cevap :

Hakan bey merhaba,

Para Durumu olarak yatırım tavsiyesi vermiyoruz.
Paranızı, risk iştahınıza uygun, bildiğiniz, tanıdığınız yatırım araçlarında değerlendirebilirsiniz.
Risk iştahınızı bankaların spk onaylı yatırım karakteri analizi testlerini çözerek öğrenebilirsiniz. Sonrasında size uygun yatırım araçları arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Paranızı birden fazla yatırım aracında değerlendirmeyi düşünüyor ve seçim yapamıyorsanız kendinize bir yatırım sepeti yaparak paranızı bu ürünlere dağıtabilirsiniz. Sepete koyacağınız ürünlerin dağılımı oranları konusunda bankacınızdan destek alabilirsiniz.
Paranızla, bilmediğiniz, tanımadığınız yatırım araçlarına eş-dost tavsiyesi ya da tüyo duyumu ile yatırım yaparak paranızı riske atmamanızı öneririm.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhabalar ben 1 sene boyunca kredi ödüyorum ama son 2 aydır odeyemedim işten çıkarıldım şuanda ödeyecek durumum yok banka yapılandırmak için mesaj atmış yapılandırma yapsam ne olur

Cevap :

Ali Bey merhaba,

Yapılandırma ile borcunuzu daha düşük tutarlarla ödeyebilirsiniz. Bu sizin kredi notunuzu etkileyebilecek bir durum ama önemli olan ödemelerinizi yapmanız ve yasal sürece düşmemeniz. bankanın aramalarını yanıtsız bırakmayın, kaçmak çözüm olmaz. Banka ile yapılandırma görüşmesi yaparken ödeme tutarlarının ödeyebileceğiniz miktarlarda olmasına özen gösterin.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Özgenhanım sorumu cevapladığınız için çok teşekkürler ancak cevapta kredi notuda yeterli ise demişsiniz eşimin hiçbir kredi kartı yok ve hiç kredi çekmedi o sebeple kredi notu 0 dediğim gibi benim kredi kartım var ama ben çalışmıyorum kredi kartımı düzenli bir şekilde o kendi hesabından ödüyor bu durumda çıkması imkansız mı😕

Cevap :

Büşra Hanım merhaba,

Ev kredisi teminatlı bir kredi. Eve kredi bitene kadar ipotek konuluyor. Bu nedenle notu sıfır da olsa kullanma olasılığı var. Ancak yüksek tutarlı bir kredi olduğu için en azından düşük limitli de olsa bir kredi kartı alarak bir süre kullanabilir.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Borcum şahıs ve kredi kartı borcu vadesi ayın 10 unda giderim fazla yok borcum kapandıktan sonra herhangi bir sıkıntımız da kalmaz inşallah sizden yardım beklemekteyim

Cevap :

Cihan bey merhaba,

Borç konularında önemli olan samimiyet ve durumunuzu açıkça ifade etmek.
Borcunuz olan kişi size gelmeden siz onu arayın ve samimiyetle konuşun. Borcunuzu ödemek istediğinizi ama zorlandığınızı anlatın. Ödeyebilmek için 2 ya da 3 vadeye bölmek istediğinizi söyleyin. 
Aynı zamanda kredi kartı borcu için ise bankanıza gidin ya da arayın ve yapılandırma talep ettiğinizi söyleyin. Yapılandırma ile daha düşük tutarlarla bölerek ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Borcum 700 TL gelirim 500 tl

Cevap :

Cihan bey merhaba,

Borcunuz şahıs borcu mu kredi, kmh ya da kredi kartı mı? Vadesi nedir? Giderleriniz ne kadar? her ay gelirinizin ne kadarı temel harcamalarınıza gidiyor? Bunları da cevaplayabilirseniz size daha net yanıt verebiliriz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba öncelikle eşimle konut kredisi çekmek istiyoruz 530 bin liralık ev bulduk sadece 180 milyarlık kredi çekmek istiyoruz ben şuan çalışmıyorum eşimin 4500 lira maaşı ve 1500 lira kira geliri olan evi var ancak hiç kredi çekmedi benim üzerime kredi kartı var ve kredi notum çok yüksek eşime kredi çıkar mı acaba yardımcı olursanız sevinirim 😇

Cevap :

Büşra Hanım merhaba,

Herkesin bir kredi limiti var. Buna, kredi kartı limitiniz ve kullanabileceğiniz kredi limiti dahil. Eşinizin herhangi bir borç ödemesi yoksa ve kredi notu yeterliyse kredi almakta bir sorun yaşamaz. 
180 bin lira krediyi yüzde 0.99 faiz oranı ve 120 ay vade ile çekmeniz durumunda aylık ödemeniz 2570 lira civarında olacaktır. 
Para Durumu olarak finansal huzurunuzun kaçmaması adına, ev kredisi dahil aylık borç ödemelerinizin, gelirinizin yüzde 40'ını geçmemesini öneriyoruz. Sizin gelir durumunuza baktığımızda bu rakam 2400 lira oluyor. Bu krediyi kullanmadan önce önünüzde sizi bekleyen farklı bir büyük harcama ya da borçlanma durumu var mı hesaba katın. Bunun uzun vadeli bir kredi olduğunu da düşünerek son kararınızı verin.
Krediyi kullanmanız durumunda düzenli bütçe yapmayı da aksatmayın.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhaba ben Merve Çelik 19 yaşında bir öğrenciyim. Elime geçen paraları kenara atıp birikim yapmayı ve ihtiyaçlarımı karşılamayı seviyorum ama artık daha dişe dokunur birikimler yapmak istiyorum. BES için herhangi bir çalışma şartı var mı ve ben şuanda katılabilir miyim? Çok teşekkürler.

Cevap :

Merve Hanım merhaba,

Harikasınız, tebrikler! BES için bir çalışma şartı yok. Dilediğiniz zaman katılabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Öğrenciyim yeni başladım üniversiteye farklı şehirdeyim part time çalışıyorum geçen ay sigorta girişi yaptırdım kredi çekmek istiyorum 25 30 bin lira taşıt almak için gelirim asgari ücret bankalar verir mi kefilim var ama bugüne kadar bahsedilen kredi notuyla işim olmadı çünkü hiç bi bankayla işim yoktu iki ay önce bi kredi kartı çıkardım onu kullanıyorum lütfen hızlı bi şekilde cevap verin

Cevap :

Musa Bey merhaba,

Kredi notunuzun oluşması için;
Bir banka hesabı açın, bu hesaba düzenli para girişi ve çıkışı olsun.
Bankaya otomatik ödeme talimatı verin.
Kredi kartınızı düzenli kullanın ve düzenli ödeyin.
Kmh da kredi notunuzun oluşması için bir etkendir.
Kredi notu temel olarak ödeme düzeniniz ve gelir durumunuza göre belirlendiği için ne kadar sürede oluşacağı konusunda net bir süre vermek tam olarak doğru olmaz. 
Araba kredisi teminatlı bir kredi ve kefiliniz de olduğuna göre almanız daha kolay olacaktır. Başvurunuz öncesi bankacınızdan kredi uygunluğunuzu kontrol etmesini isteyebilirsiniz.
25 bin lira taşıt kredisini yüzde 1.05 faiz oranı ve 48 ay vade ile kullanmanız durumunda aylık ödemeniz 700 lira civarında olacak. Arada bir de kefil olacağı için aylık ödemelerinizi düzenli yapabileceğinizden emin olduktan sonra kredi alma kararı verin. Ayrıca 48 ay uzun bir süre, bu sürede önünüzde sizi bekleyen başka büyük harcamalar var mı onu da düşünün.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Kredi alamiyorum

Cevap :

Nazlı Hanım merhaba,

Kredi alamamanızın nedenini bankanıza sorarak öğrenebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Çok acil parasal yardıma ihtiyacım var ailemin durumu yok lütfen geri dönüş sağlayın

Cevap :

Cihan Bey merhaba,

Para Durumu olarak finansal destek sağlamak gibi bir iş kolumuz yok. Bireysel finans konularında sorularınızı bize yazabilirsiniz. Borcunuz ve geliriniz hakkında detaylı bilgi verebilirseniz sizin için borç kapama planı yapabiliriz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Nasıl birikim yaparım en kolay? Vadeli hesapla mı yoksa döviz mi?

Cevap :

Aylin Hanım merhaba,

Birikim yapmanın en kolay yolu bir hedef belirlemektir. Hedefiniz var mı? Hedefiniz varsa bu hedef çerçevesinde belirlemeniz gerekenler: 
-Risk iştahınızı düşünün. Ne kadar risk almaya uygunsunuz?
-Gelir beklentinizi belirleyin. Birikiminizden nasıl bir getiri beklentiniz var?
-Vadeyi netleştirin. Paranızı bu yatırım aracında uzun vade mi tutacaksınız, kısa bir süre sonra bu paraya ihtiyacınız olacak mı?
Bunları net bir şekilde cevaplayın. 
Biz Para Durumu olarak yatırım tavsiyesi vermiyoruz.
Birikiminizi değerlendireceğiniz yatırım aracına karar verirken;
Hangi yatırım aracını seçeceğinize karar veremiyorsanız, bildiğiniz, tanıdığınız yatırım araçları arasından birikiminizi değerlendirmeyi düşündüklerinizden oluşan bir yatırım sepeti yaparak birikiminizi bunlara dağıtmayı da düşünebilirsiniz. Sonrasında birikiminizin üstüne ekleyeceğiniz tutar olursa, bu parayı da yatırım araçlarınıza bölüştürebilir ya da her ay bir tanesine ekleme yapabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : 18 yaşındayım sigortam var 2019 şubattan beri var 3 aydır kredi kartı kullanıyorum bana ihtiyaç kredisi verirlermi ?

Cevap :

Batuhan Bey merhaba,

Her bankanın kendi içinde bir kredi verme politikası var. Genellikle istenilen 6 aylık bir sigorta süresidir. Kredi notunuz kaç? Ödemeleriniz düzenli mi? Geliriniz ne kadar? Bunlar kredi alıp alamayacağınızı belirleyen kriterlerden bir kaçı. Kullanmak istediğiniz kredi tutarınızın gelirinize oranı da krediyi alıp alamayacağınızı belirleyen bir etkendir. 
Kredi kullanmak istediğiniz bankaya giderek müşteri temsilcinizden tc kimlik numaranızla kredi uygunluğunuzu kontrol etmesini isteyebilirsiniz. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Benim hic kredi kartım veya biyere borcum olmadı hiç biryerde vermiyordu kredi notum oluşmuş durumda değil bankanın birinden şans eseri bir kmh hesabı alabildim 500 tl lik 500 tl yi çektim 3 taksit yaptırdım bu 3 taksit bittiğinde kredi notun olusurmu ve tahmini ne kadar olur

Cevap :

Emirhan Bey merhaba,

Kredi notunuzun oluşması için;
Bir banka hesabı açın, bu hesaba düzenli para girişi ve çıkışı olsun.
Bankaya otomatik ödeme talimatı verin.
Düşük limitli de olsa bir kredi kartı alın, düzenli kullanın ve düzenli ödeyin.
Kmh da kredi notunuzun oluşması için bir etkendir. Kredi notu temel olarak ödeme düzeniniz ve gelir durumunuza göre belirlendiği için net bir süre vermek tam olarak doğru olmaz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : 2018 yılında ehliyetsiz araç kullanma cezası borcum var yeni yasada af varmı varsada kaç para oderim cevap bekliyorum

Cevap :

Engin Bey merhaba,

Finansal konulardaki af gelişmelerini bizler de yakından takip ediyoruz. Olması durumunda sitemizden duyurusu yapılacaktır. Bizi takip edebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : İşyeri açmak istiyorum yıllardır çalıştığım bir firmayı devralmak istiyorum bana maddi ve manevi anlamda destek olurmusunuz

Cevap :

Yüksel bey merhaba,

Para Durumu olarak maddi destek vermiyoruz. Finansal konularla ilgili danışmak istediklerinizi bize yazabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : ziraatbank müşterisiyim limitim neden yükseltiliyor? Düzenli ödeme de yapıyorum ama hep olumsuz

Cevap :

Hüseyin Bey merhaba,

Kredi kartı limitiniz sizin onayınız olmadan arttırılamaz. Bankanıza düzenli kredi kartı limiti artışı için onay vermişsinizdir. Bu onayınızı bankanızı arayarak iptal edebilir ve kredi kartı limitinizi dilediğiniz tutara düşürebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : Merhabalar, 11.100 TL lik kart borcum var, aggari ödemeler 1700 TL. Şuan ikinci ekstre son ödeme tarihi geldi ama işsiz olduğum için ödeyemiyorum. Faturam dahi kapalı. Bana haklarımı bahseder misiniz ne hapmalıyım

Cevap :

Sinem Hanım merhaba,

İşsizlik maaşı alıyor musunuz? Yeni bir iş bulana kadar yarı zamanlı ya da ek işlerle gelir elde etme yollarını araştırabilirsiniz.
Banka, kredi kartının asgari tutarını arka arkaya 2 ay boyunca ödememeniz durumunda idari takip süreci başlatabilir ve sizden asgari ödemeyi yapmanızı talep eder. Bu dönemde bankanızla yapılandırma ile ödeme yapmak konusunda bir anlaşmaya varabilirsiniz.
3 ay hiç ödeme yapmamanız durumunda ise yasal takip işlemleri başlar. Bu sürece girmeden önce bankanızla samimiyetle durumunuzu görüşüp, yasal işlemler öncesi bir ortak nokta bulmaya çalışın.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Soru : birikim bu zamanda çok zor, fikrinizi bekliyorum

Cevap :

Nermin Hanım merhaba,

Birikimin altın anahtarı bir hedefinizin olmasıdır ve siz bu anahtara sahipsiniz. 
Gelir ve diğer bilgileriniz olmadığı için size özel bir planlama yapamamakla birlikte;
-Otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Geliriniz bankaya yatar yatmaz yüzde 10'u birikim hesabınıza aktarılır. 
-Düzenli bütçe yapın ve bu bütçe dahilinde yaşayın. 
-Tüm tasarruf yöntemlerini uygulayın. Evde az vakit geçiriyorsanız aboneliklerinizi (tv, internet...) gözden geçirin. Ödediğiniz kadar kullanmıyorsanız paketlerinizi düşürün. Elektrik, su, doğalgaz... tasarruf yöntemlerini hayatınızın bir parçası haline getirin. Dışarı çıkarken suyunuzu yanınıza alın....
- Harcama yaparken 10 saniye kuralını uygulamayı, istek mi ihtiyaç mı diye sormayı alışkanlık haline getirin. İstekse o istek için bütçenizde yer var mı düşünün, öyle alın.
- Çantanızda minik bir harcama defteri taşıyın. 1 lira bile harcasanız bu deftere not edin. Düzenli olarak paranız nereye gidiyor kontrol edin. Bakın bakalım olmasaydı da olurdu dediğiniz harcamalarınız var mı?
-Yaşınızı, çalışma durumunuzu... bilmemekle birlikte gelirinizi arttırmak için ek gelir yöntemlerini de araştırmanızı öneririm. 
-Birikimlerinizi de bildiğiniz, tanıdığınız, risk iştahınıza uyan yatırım araçlarından oluşturacağınız bir yatırım sepetinde yatırım riskinizi de dağıtarak değerlendirebilir, birikimlerinizin büyümesini sağlayabilirsiniz. 
-Emekliliğiniz için bir BES hesabı açmayı da düşünebilirsiniz. Bes hesabının devlet katkısı avantajından da faydalanabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

listelemeye devam et
Üye Ol